Ešte pred tromi mesiacmi boli múry medzi ôsmou a deviatou baštou zarastené hustým porastom a zanesené odpadkami. Vďaka nadšenej iniciatíve, dobrovoľníkom a podpore mesta sa však toto územie zmenilo na verejný priestor slúžiaci komunite: dnes tu návštevníkov víta oddychový park, náučný chodník a nový výbeh pre psov vybavený prekážkami a hračkami.

„Celý nápad vznikol pred tromi rokmi, keď sme vyčistili baštu číslo 9 a podarilo sa nám vysťahovať obyvateľov, ktorí sa nevedeli prispôsobiť. Vtedy sme si povedali, že budeme pokračovať ďalej, krok za krokom, až po baštu číslo 8. Tento úsek trval tri mesiace, no podarilo sa – z džungle vznikol upravený a užitočný priestor,“ uviedol Patrik Ruman, riaditeľ spoločnosti KOMVaK a.s.

Z približne 700 metrov dlhého chodníka odviezli viac ako 50 veľkokapacitných kontajnerov komunálneho odpadu. Po vyčistení priestoru, vďaka projektu Univerzity Komenského v Bratislave, bolo osadených deväť informačných tabúľ, vďaka čomu sa chodník stal náučným. Okrem toho pribudli nové ohniská, hracie prvky pre deti a automat na športové potreby so solárnym napájaním, z ktorého si pomocou mobilnej aplikácie možno zapožičať napríklad bedmintonovú či pétanque súpravu.
Bezpečnosť a poriadok na mieste zabezpečuje kamerový systém. Dlhodobým cieľom je sprístupniť celý baštový systém, vytvoriť jedinečnú mestskú sieť prechádzok.

Primátor Komárna Béla Keszegh zdôraznil, že v posledných rokoch sa mesto osobitne zameriava na potreby majiteľov psov: „V Komárne žije takmer tritisíc majiteľov psov. V posledných rokoch pribudlo niekoľko výbehov pre psov a v budúcnosti plánujeme ďalšie zlepšenia. Na sídlisku VII chceme vybudovať umývačku pre psov a pripravujeme aj presťahovanie útulku. V lokalite Harčáš by mal vzniknúť nový útulok so zvieracím cintorínom. Projekt je už v príprave. Nejde o lacnú investíciu, no komunita chovateľov je pre mesto veľmi dôležitá. Takéto rozvojové projekty spájajú ľudí, vytvárajú príležitosti na stretnutia a rozhovory.“
Táto iniciatíva je dôkazom, že keď sa komunita mesta spojí – občania, samospráva, občianske združenia a mestské podniky – môžu vzniknúť nielen krajšie a obývateľnejšie priestory, ale aj hodnoty, ktoré slúžia obyvateľom dlhodobo. Komárno tak nielen napreduje, ale ukazuje aj príklad, ako spoločne budovať mesto, ktoré si obyvatelia zamilujú.