Hlavná budova Podunajského múzea je z dôvodu rekonštrukcie od polovice augusta zatvorená. Obnova budovy je veľmi aktuálna, nakoľko v sa impozantnej stavbe vyskytovalo čoraz viac technických problémov. O prácach, ich predpokladanom trvaní, ako aj o svojom odchode do dôchodku informoval na tlačovej konferencii riaditeľ múzea József Csütörtöky.

Rekonštrukcia hlavnej budovy komárňanského múzea, známeho v meste ako Palác kultúry, ktorá bola postavená pred 110 rokmi, si vyžiada takmer 1,3 milióna eur a dva roky. Stála expozícia múzea inštalovaná v roku 1970, dočasné výstavy v hlavnej budove, ako aj veľká sála budú počas rekonštrukcie zatvorené.

Vykurovací systém, vykurovaciu sieť treba tiež kompletne vymeniť; to znamená kotolňu, plus všetky radiátory a rozvodov, je nutná kompletná rekonštrukcia elektrickej siete, oprava okien a dverí. Protipožiarny systém a bezpečnostný systém tiež treba aktualizovať a zároveň bude aj rozšírený o kamerový systém – vysvetľuje riaditeľ.

Okrem uvedených prác spevnia základy klesajúceho krídla budovy, nasledovať bude maľovanie, rekonštrukcia hlavného schodiska a historickej podlahy. Nainštalujú aj modernejší ventilačný systém a rôzne prvky slúžiace komfortu a pohodliu návštevníkov.

József Csütörtöky oznámil, že po 40 rokoch práce v múzeu a 25 rokoch, ktoré s prestávkami strávil vo funkcii riaditeľa, odchádza koncom septembra zo zdravotných dôvodov do dôchodku. Od riaditeľa sme sa dozvedeli aj to, že na dôchodku sa bude venovať písaniu kníh: už teraz pracuje na zaujímavej a exkluzívnej publikácii: encyklopédii historických glóbusov a na Slovensku. Inšpiráciou pre toto dielo sa stal jeden z najcennejších exponátov v zbierke Podunajského múzea, ktorá obsahuje približne 150 tisíc artefaktov: glóbus vyrobený v roku 1603 Holanďanom Willemom Janszoonom Blaeu-om, asistentom astronóma Tycha de Brahe, ktorý je najstarším zachovaným hviezdnym glóbusom na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *