V blízkej budúcnosti sa do modernizácie verejné osvetlenia a osvetlenia jednotlivých inštitúcií v Komárne investuje mesto približne 1,5 milióna eúr. Významná investícia umožní na niektorých miestach dosiahnuť až 80-percentnú úsporu, pričom v inštitúciách dôjde k výrazným úsporám. V niektorých okrajových častiach mesta sa osvetlenie v noci vypínalo, aby sa ušetrila energia, ale po inštalácii nových úsporných žiaroviek bude opäť svietiť celú noc.


Rozhodnutie mestského zastupiteľstva umožní modernizovať verejné osvetlenie pomocou dlhodobého úveru na 20 rokov s úrokom 0,1 %. Úspory by mohli byť značné. Väčšina výdavkov pôjde na verejné osvetlenie, ale kompletne bude zrekonštruované aj osvetlenie v školách, škôlkach, telocvičniach, iných mestských budovách a športových kluboch.


V prípade verejného osvetlenia je realizovaná výmena svietidiel na väčšine ulíc, ale výmena stožiarov je aj na Rákócziho ulici a na prístupových cestách. V prípade verejného osvetlenia môže mesto v niektorých lokalitách dosiahnuť úsporu energie 50 až 80 %. Nové svietidlá majú niekoľkoročnú záruku, čo znamená, že aj opravy budú stáť podstatne menej.


Mesto už v posledných rokoch začalo s modernizáciou verejného osvetlenia, z vlastného rozpočtu zmodernizovalo takmer celé Letecké pole, Alžbetin ostrov a niekoľko ďalších ulíc.
Obstarávanie prvého veľkého balíka modernizácie verejného osvetlenia bolo úspešné, vyvolávacia cena sa znížila približne o 20 percent. Takto ušetrené peniaze sa mohli použiť na obnovu verejného osvetlenia v ďalších uliciach.


„Verejné osvetlenie mesta bolo približne dve desaťročia značne zanedbané, ale v posledných rokoch sa začala jeho kompletná obnova. Nielenže bude osvetlenie efektívnejšie, ale výrazne účinnejší systém bude slúžiť obyvateľom Komárna,“ – povedal primátor Béla Keszegh.


Modernizácia verejného osvetlenia bude v týchto uliciach:
Petőfiho, Gazdovská, Slobody, Dunajské nábrežie, Eötvösa, Palatínova – poliklinika, Vnútorná okružná, Nová Stráž Hlavná ulica, Nová Stráž vedľajšie ulice, Hadovce, Rákócziho, Budovateľská, Roľníckej školy, Hadovská cesta, 7. sídlisko medzi blokmi stred, Selyeho, Generála Klapku, sklopný most, Záhradnícka, Námestie Štefánika, Pohraničná, Lehárova, Kapitánova, Kossuthovo námestie, Bratislavská cesta, pod nadjazdom, Gútsky rad, Komenského, Velká jarková, Vodná, Sídl. VI/1 medziblok, Meštianska, Kúpeľná, Svätojánska, medziblok 7. sídliska, Kava.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *