V tomto roku sa spoločné slávnostné zasadnutie zastupiteľstiev Komárna a Komáromu konalo vo Hviezdicovej pevnosti v Komárome. Bolo to zároveň otváracie podujatie Komárňanských dní a tradičnou príležitosťou na odovzdávanie mestských ocenení.

Attila Molnár, primátor Komáromu, privítal účastníkov a povedal, že je dôležité, že Komárňania oslavovujú spoločne. Komárňanské dni majú symbolický význam: sú oslavou lásky, priateľstva a predovšetkým spolupatričnosti. Dodal, že byť občanom Komárna je nielen česť, ale aj historická zodpovednosť. Béla Keszegh, primátor Komárna, na slávnosti dodal, že Komárňanské dni sú najväčším jarným festivalom v regióne a ich pôvodným cieľom bolo obnoviť užšie vzťahy medzi oboma mestami. Ocenenia udelené počas slávnostného ceremoniálu odrážajú hodnoty, ktoré sú im blízke. Medzi ocenenými boli:

Tamás Priskin – Čestný občan mesta Komárno
Jeho futbalový talent sa prejavil už v detstve, trénovať začal v KFC v Komárne. Vo veku 14 rokov nastúpil do futbalovej akadémie Győri ETO, kde ďalej zdokonaľoval svoje schopnosti, vďaka čomu už v mladom veku mohol debutovať v prvej lige. Od roku 2006 hral v anglickej Premier League za Club Watford. Počas svojej kariéry hral za kluby Ipswich Town, Austria Wien či ruský špičkový tím Alanija Vladikavkaz, Ferencváros a Slovan Bratislava. Za maďarskú reprezentáciu nastúpil 63-krát a strelil 17 gólov. Od septembra 2024 je športovým riaditeľom futbalového klubu FK Győri Üstökös, popri čom študuje športový manažment.

Bonifác Gidró – In memoriam Pro urbe
Jeden z najznámejších pedagógov komárňanského benediktínskeho gymnázia sa narodil 20. augusta 1869 v obci Kacfalva, dnes Câr a v rumunskej župe Harghita. Osud sikulského Maďara sa na polstoročie spojil s Komárnom a miestnym benediktínskym gymnáziom, kde v roku 1900 začal svoju kariéru. Zo 46 rokov pôsobenia 40 rokov pracoval pre komárňanské gymnázium, ktorého bol 18 rokov riaditeľom. Počas Prvej svetovej vojny a v medzivojnovom období vyučoval svoje obľúbené predmety: matematiku a fyziku. Jeho talentovaní žiaci sa často stali víťazmi matematických súťaží. Po 20 rokoch pedagogickej činnosti preberal riaditeľstvo po Emiliánovi Móroczovi. Túto ťažkú ​​pozíciu zaujal v jednom z najťažších období školy, po Trianone. Napriek všetkému násiliu a nátlaku vedel túto inštitúciu zachovať ako čisto maďarskú.

MUDr. Jozef Gaulieder – Cena Pro urbe
V roku 1982 sa stal primárom Detského oddelenia NsP Komárno a v roku 1983 bol vymenovaný za okresného odborníka pre pediatriu. Významne sa zaslúžil o rozvoj ambulantnej starostlivosti o deti. Postaral sa o to, aby v menších obciach boli aspoň 1-2 krát týždenne na pár hodín tzv. detské poradne, určené na starostlivosť o najmenšie deti. Vďaka tomu v okrese Komárno malo skutočne každé dieťa svojho detského lekára. K fungujúcej detskej kardiologickej ambulancie pridal ešte alergologickú a nefrologickú ambulanciu. V roku 2004 odišiel do dôchodku, avšak naďalej ostával aktívny, pracuje v rôznych pozíciách v rámci zdravotníctva. V r. 2010 sa vrátil na detské odd. komárňanskej nemocnice a ďalších 6 rokov pracoval ako ambulantný a konziliárny lekár. MUDr. Jozef Gaulieder Cenu Pro urbe dostal za výnimočnú lekársku prácu a organizačnú činnosť v oblasti detskej zdravotnej starostlivosti v našom meste.

Ing. József Eszenyi – Cena Pro urbe
Stredoškolské štúdium absolvoval na Strednej poľnohospodárskej škole v Komárne – Hadovciach, potom vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre a neskôr Vysokú školu pedagogickú tiež v Nitre. V roku 1963 začal učiť na Strednej poľnohospodárskej škole v Komárne, kde od roku 1967 pôsobil ako zástupca riaditeľa a v rokoch 1987 – 91 ako riaditeľ. Škola bola zrušená v roku 2007. Neskôr bolo založené Občianske združenie Storočná Alma Mater. József Eszenyi bol jeho zakladajúcim členom a zároveň sa stal aj jeho zvoleným predsedom. Túto funkciu zastáva dodnes. Úlohou občianskeho združenia je okrem iného vydávanie kníh a zabezpečiť, aby pamiatka školy pretrvala čo najdlhšie. Doteraz boli vydané 3 knihy, ich autorom je József Eszenyi. Ing. József Eszenyi Cenu Pro urbe dostal za vynikajúcu pedagogickú a riadiacu prácu a za činnosť pre zachovanie tradícií.

Mgr. Iveta Šoókiová – Cena primátora
Vyštudovala sociálnu prácu na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2013 pôsobí v Združení na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, kde začala ako sociálna pracovníčka. Významnou súčasťou jej práce je aj neúnavná snaha o inklúziu osôb s mentálnym postihnutím – o ich plnohodnotné začlenenie do spoločnosti, kde sa cítia prijatí, rešpektovaní a rovnocenní. Spolupracuje s rôznymi organizáciami, školami, komunitnými centrami a kultúrnymi inštitúciami ako aj samosprávou. Organizuje vzdelávacie programy – pre rodičov a záujemcov o sociálne služby, workshopy a tvorivé dielne, spolupracuje so ZŠ, organizuje letné tábory, charitatívne koncerty, účasť na trhoch. Pomáha búrať bariéry, vytvárať nové príležitosti a spájať svet ľudí s postihnutím so širšou verejnosťou. Iveta Šoókiová Cenu primátora mesta Komárno dostala za pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím a za prácu v prospech ich začlenenia sa do spoločnosti.

Mgr. Katarína Vajkai – Cena primátora
Vyštudovala učiteľstvo pre 1. stupeň ZŠ na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Od roku 1997 pôsobí ako učiteľka pre primárne vzdelávanie v Základnej škole na Pohraničnej ulici v Komárne. Niekoľko rokov pôsobila v triedach pre mimoriadne nadané deti. Je koordinátorkou projektu Školy, ktoré menia svet, vďaka ktorému u malých žiakov rozvíja dôležité občianske zručnosti a morálne hodnoty. Je trénerkou žiackeho tímu medzinárodnej súťaže v robotickom programovaní. V súčasnosti pôsobí v školskom vzdelávacom projekte Radostná škola, kde využíva metódy zážitkovej pedagogiky. Vytvára priateľské a obohacujúce prostredie pre všetky deti. Tento rok je zaradená medzi Top 10 finalistov ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska 2024. Katarína Vajkai Cenu primátora mesta Komárno dostala za inovatívnu a kreatívnu výchovno-vzdelávaciu činnosť.

Mgr. Kinga Süll, PhD. – Cena primátora
Absolvovala Gymnáziu Hansa Selyeho v Komárne a Evangelische Hochschule für Kirchenmusik v nemeckom Halle s diplomom „A“ ako cirkevný hudobník. Medzitým absolvovala teologické štúdiá na Univerzite J. Selyeho v Komárne. S manželom Dr. Tamásom Süllom vychovávajú päť detí. Spoločne v roku 2016 založili „Zips – Centrum poradenstva pre manželov a páry“. Na Univerzite J. Selyeho od roku 2012 je odbornou asistentkou pre cirkevný spev, hymnológiu, liturgiu a hlasovú výchovu. Kinga Süll je od novembra 2004 duchovnou Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku, v roku 2010 bola menovaná za riaditeľku Odboru cirkevnej hudby a od roku 2022 je synodálnou radkyňou pre cirkevnú hudbu. Od roku 2006 je dirigentkou národného zboru Firesz Cantate Domino. Je pravidelnou organizátorkou kantorských kurzov, súťaží cirkevného spevu, konferencií. Süll Kinga Cenu primátora mesta Komárno dostala za jej aktívnu úlohu v hudobnom živote nášho mesta a za jej komunitnú organizátorskú prácu zahrňujúcu všetky vekové kategórie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *