Neurologické oddelenie v Komárne sa môže pochváliť nielen spokojnými pacientmi, ale aj viacerými oceneniami za úspešné liečebné procesy. Pod vedením MUDr. Evy Hanáčkovej získalo neurologické oddelenie v Komárne prvé diamantové ocenenie ANGEL AWARD. Udialo sa tak v roku 2017 a odvtedy sa oddelenie pýši ďalšími úspechmi.

Už viac ako 18 rokov vediete neurologické oddelenie AGEL Komárno. Ako by ste zhodnotili svoje pôsobenie v tejto spoločnosti?
Za týmto úspechom vidím kombináciu dlhoročných skúseností, kontinuálneho vzdelávania, efektívnej tímovej spolupráce a materiálno – technickej a ľudskej podpory manažmentu nemocnice. Som hrdá na prácu, ktorú sme odviedli, a verím, že výsledky, ktoré dosahujeme, sú zaslúžené. Od roku 2006 pôsobím ako primárka neurologického, kde sa snažím systematicky formovať optimistický neurologický tím s dôrazom na tímovú prácu a sústavné vzdelávanie kolegov. Pod mojim vedením vyrástlo 14 lekárov, ktorí sa tešia vysokým štandardom vedomostí, proklientskému prístupu k pacientom a praktickým skúsenostiam.
Aké dojímavé situácie ste za také kvantum rokov aktívnej praxe zažili?
V roku 2017 sme získali prvé diamantové ocenenie ANGEL AWARD na European Stroke Organisation Conference v Prahe. Odvtedy sme si každoročne pripísali platinové a zlaté ocenenia za kvalitu poskytovanej starostlivosti o pacientov s NCMP. Naposledy sme získali diamantové ocenenie na konferencii ESO v Bazileji v roku 2024. Tieto uznania reflektujú vysokú odbornú úroveň a presnú koordináciu starostlivosti o pacientov s NCMP, čo je výsledok spolupráce neurológov, rádiológov a záchranárov. Ocenenia sú pre nás potvrdením zmyslu našej práce a povzbudením do ďalšieho zlepšovania kvality starostlivosti.

Počas viac ako 18 rokov ste sa určite snažili zavádzať inovatívne postupy a neustále zvyšovať kvalitu poskytovanej starostlivosti. Ako by ste to momentálne zhodnotili?
Skromne zhodnotím, že sa všemocne snažím podporovať odborný rast mojich kolegov. Nemôžem nespomenúť vedúcu sestru neurologického oddelenia Mgr. Melindu Kiss, ktorá svojim profesionálnym prístupom, absolútnou precíznosťou, manažérskymi schopnosťami vybudovala tím SZP a NZP, schopný nadštandardnú starostlivosť množstvom pacientov poskytovať a to tak, aby sme ruka v ruke kráčali a napredovali. Mať pri sebe vedúcu sestru oddelenia, ktorá je lojálna, múdra, svedomitá a stane sa Vašim blízkym človekom, je pre mňa neoceniteľné. Sme hrdí na to, že sme vytvorili tím, ktorý je schopný poskytovať špecializovanú starostlivosť v rôznych oblastiach neurológie, od NCMP po detskú neurológiu. Vďaka tímovej spolupráci sme dokázali dosiahnuť významné výsledky a napredovať.
V posledných rokoch ste sa spolu s kolegami venovali vývoju nového prístupu k multidisciplinárnej spolupráci medzi záchranou zdravotnou službou, ústavným zariadením a neurologickým oddelením. Na čo ste sa sústredili?
Našim cieľom bolo zabezpečiť efektívnejší postup pri manažmente pacientov s NCMP. Taktiež sme sa s tímom zamerali na elimináciu komunikačných bariér s pacientmi prostredníctvom prednášok pre laickú verejnosť, s cieľom vytvoriť dobre informovaných pacientov.

Zaujímavý je taktiež projekt neuro-rehabilitácie v Nemocnici AGEL Komárno, ktorý je plný moderných postupov a zariadení. Prezradíte podrobnosti?
Mojou snahou do budúcnosti je prepojenie slovenských a maďarských pacientov prostredníctvom spolupráce s cezhraničným mestom Komárom a vytváranie inovačných projektov v oblasti športovej medicíny a starostlivosti o chrbticu detí ukazujú jej neustálu vášeň pre svoju prácu. V rámci ambulantnej činnosti sme s tímom kolegov vytvorili celkovo 9 špecializovaných dni v ambulancii zameraných na rôzne okruhy neurologických ochorení, vrátane neuromuskulárnych, záchvatových, demyelinizačných, vaskulárnych, extrapyramídových ochorení, bolestí hlavy, detskej neurológie a neuroonkológie. Snažíme sa v tíme robiť komplementárne dvojice kolegov, ktorí sa venujú určitej špecifickej neurologickej problematike a okruhu ochorení, vrátane ultrazvukovej a elektrofyziologickej diagnostiky hlbšie a tým ich profilovať v profesionálnom raste. Tiež sme iniciovali vznik infúzneho neurologického stacionáru, kde sa poskytuje infúzna liečba chronickým pacientom s rôznymi neurologickými ťažkosťami, vrátane aplikácie enzymatickej terapie po získaní štatútu aplikačného centra pre ERT u pacientov s Morbus Pompe.
Ako vás motivujú slová vďačnosti od pacientov?
Slová vďaky od pacientov a ich príbuzných sú pre mňa najväčšou odmenou. Každý príbeh úspešného zotavenia a návratu pacienta do bežného života ma motivuje pokračovať a ďalej sa zlepšovať v práci.
Prečo ste sa rozhodli zaviesť miniinvazívnu liečbu chrbticových ochorení a aké má výsledky?
Miniinvazívnu liečbu chrbticových ochorení sme zaviedli v roku 2022 s cieľom poskytnúť pacientom efektívnejšiu a menej zaťažujúcu alternatívu. Periradikulárna terapia (PRT) využíva presné navigovanie pomocou CT simulátora na podanie liečby, ktorá zmierňuje bolesti spôsobené útlakom nervových koreňov. Táto metóda je ideálnou voľbou pre pacientov, ktorým neurochirurgická liečba nevyhovuje, a dosahuje veľmi dobré výsledky – až 90 % pacientov uvádza výraznú úľavu. Ďalšou miniinvazívnou liečebnou metódou pod kontrolou ultrazvuku je aplikácia infiltrácii liečebných zmesí do bolestivých miest, ako aj špecifická liečba bolesti v zmysle hydrodisekcie periférneho nervu pod ultrazvukovou kontrolou. Každá metóda si nájde svojho lekára , ktorý k nej má vzťah a ošetreniu sa častejšie venuje.
Ako hodnotíte svoju prácu v detskej neurologickej ambulancii?
Práca s detskými pacientmi je náročná, ale zároveň veľmi obohacujúca. Starostlivosť o malé deti si vyžaduje trpezlivosť a empatiu. Napriek výzvam, akými sú komunikácia s rodičmi či ich nedôvera k medicínskej liečbe, úsmev a pokroky malých pacientov sú pre mňa vždy najväčšou odmenou. V posledných rokoch okrem závažných stavov detskej populácie ako sú epilepsie a iné záchvatové ochorenia, nádorové ochorenia, vrodené chyby mozgu, svalové a nervové ochorenia, oneskorovania ranného psychomotorického vývoja sú v popredí neurovývojové poruchy mozgu ako ADHD, hyperaktívna porucha s nepozornosťou, oneskorený vývoj reči, pervazívne vývojové poruchy, autizmus. Práca v detskej neurologickej ambulancii je náročná najmä z dôvodu, že v spoločnosti panuje nedôvera k lekárom a rodičia si zvolia skôr alternatívnu cestu liečby dieťaťa , ako pomoc lekára. Niekedy je vyčerpávajúce rodičovi vysvetliť, že indikované lieky aj keď nie sú „bylinky“ neublížia, ale sú cestou k zlepšeniu stavu a aj k vyliečeniu.

Odkiaľ čerpáte energiu a čo vás motivuje?
Energiu mi dodávajú pozitívne výsledky našich pacientov a podpora tímu. Moja motivácia pramení z túžby neustále zlepšovať kvalitu života pacientov a prinášať im úľavu. Veľkou oporou je aj môj osobný život, naplnený spokojnosťou, láskou a dôverou.
Prečo podľa vás pribúda detských pacientov s neurologickými ochoreniami?
Zvýšenie počtu detských pacientov môže byť výsledkom lepšej diagnostiky, no negatívne prispieva aj moderný životný štýl – nedostatok pohybu, neprimerané zaťaženie a stres.
Aké máte plány v oblasti športovej medicíny a starostlivosti o pacientov so sedavým životným štýlom?
Plánujeme rozvoj projektov zameraných na prevenciu, diagnostiku a liečbu problémov spojených so sedavým životným štýlom, vrátane detských pacientov s poruchami vývoja chrbtice. V oblasti športovej medicíny chceme poskytnúť športovcom všetkých vekových kategórií komplexnú starostlivosť, pričom realizáciu týchto plánov predpokladáme v najbližších rokoch.
agel.sk