Doktorka Priska Ratimorská, sa narodila 3. augusta 1944 počas leteckého bombardovania v Nových Zámkoch. Pracovník zlínskych baťových závodov si na dolniakoch našiel dcéru budapeštianskeho rušňovodiča, ktorým sa narodili 4 deti. Jednou z nich je Priska, v tom čase Kolářová. Do Komárna prišli bývať keď otecko dostal prácu v lodeniciach.
V Komárne zmaturovala v roku 1961 s vyznamenaním. Odbor prehistória študovala na Masarykovej univerzite v Brne, a už ako pracovníčka Podunajského múzea začala na Komenského univerzite externe študovať odbor archeológia. Počas štúdia pracovala na mnohých archeologických výskumoch v Česku, v Maďarsku, ale najmä v okrese Komárno. V roku 1976 promovala už ako vydatá pani, Priska Ratimorská.
V roku 1993 vytvorila ocenenú expozíciu „Rímske lapidárium – kamenosochárske pamiatky z doby rímskej“ v bastióne VI komárňanského opevnenia. S kolegami z Podunajského múzea sa jej počas archeologického výskum podarilo zachrániť 47 hrobov z doby laténskej.
Expozíciu venovanú okrúhlemu životnému jubileu archeologičky doktorky Prisky Ratimorskej pod názvom „Piroška, môj život s archeológiou“ vytvorili spoločne bývalí i súčasní študenti Katedry archeológie Nitrianskej univerzitzy a Podunajské múzeum v Komárne. Sprístupnená je v priestoroch Novej pevnosti do 13. septembra.