100 ruží pre Štefánika – to je názov projektu na počesť Milana Rastislava Štefánika. Aj v Komárne bola vysadená táto ruža pri soche Štefánika pred Domom Matice slovenskej. Stalo sa tak v pondelok 4. septembra za účastí hostí zo Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika a generálporučíka Petra Vojteka, bývalého náčelníka štábu Armády Slovenskej republiky, ktorý absolvoval Gymnázium v Komárne. Prítomní boli aj študenti a pedagógovia Gymnázia Šuleka.

„Pred štyrmi rokmi, pri príležitosti 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika, naša Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika navrhla projekt „100 ruží pre Štefánika“. Tých 100 ruží pomenovaných Generál Štefánik sme vysádzali na celom Slovensku a tiež v zahraničí. Vysádzali sme ich podľa toho, ako ktoré mesto, škola, kraj určili miesto a tamojší ľudia sa potom o ruže starali. Vysadené sú pri školách, pamätných tabuliach, sochách a bustách. Ruža kvitne v záhradách, sadoch a rozáriách na území Slovenska,“ – povedala Mária Gallová, podpredsedníčka spoločnosti M. R. Štefánika, Mária Gallová.

Ruža Generál Štefánik bola vyšľachtená pred takmer 100 rokmi a vyšľachtil v roku 1931 český šľachtiteľ Jan Böhm, ktorý chcel vyšľachtiť veľmi tmavú odrodu ruže, ktorá by mala modrú farbu, ale nepodarilo sa mu to. Napokon vyšľachtil novú odrodu kríčkovej ruže, ktorá má veľmi tmavú bordovú farbu s modrým nádychom. Jej kvet má priemer 6 centimetrov a vonia ako vanilka, čo je zvláštne. Okrem toho je veľmi odolná i voči teplu, i voči zime, teda prakticky doteraz žiadna sadenica nevyhynula. Zatiaľ sa drží všade, kde ju vysadili. Tento projekt sadenia ruží pre Štefánika bol celoslovenský a presiahol aj hranice Slovenska. Ruža je vysadená aj v Čechách a na Morave, vo Francúzsku, v Taliansku, srbskej Vojvodine a najďalej je vysadená vo Francúzskej Polynézii.

Uchovávaniu pamiatky Milana Rastislava Štefánika sa venuje spoločnosť nesúca jeho meno so sídlom v Brezovej pod Bradlom, vznikla v roku 1990.

„Naša spoločnosť sa venuje hlavne sprostredkovávanie informácií o živote a diele generála Štefánika – politika, vedca, vojaka a cestovateľa. Tomu sa venuje aj náš časopis Bradlo. O tejto téme organizujeme rôzne prednášky a konferencie po celom Slovensku,“ – povedal Ján Tatara, čestný predseda Spoločnosti M. R. Štefánika.

Spoločnosť vykonáva svoju činnosť po celom Slovensku prostredníctvom klubov vo väčších i menších mestách a zapájajú sa aj jednotlivci. V súčasnosti má okolo tisíc členov.

bal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *