Naše Kino Tatra odštartovalo kariéru kostýmovej dizajnérky, Komárňanky Angely Jobbágyovej Hadnagy za oceánom. Začiatkom 90-tych rokov organizovali tu premiéru filmu, ktorý spôsobil u Angely Jobbágyovej Hadnagy lásku ku kostýmom. Film sa volal Dračie srdce a Angela Jobbágyová Hadnagy na tom filme pracovala a tam sa objavila veľká láska ku kostýmom. Dnes už mama 2 dcér 25 rokov oblieka filmové hviezdy v Hollywoode. Vyštudovala textilný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Keďže na Kolibe v tom čase nebol o odborníkov záujem, v roku 1998 odišla do Spojených štátov.

Šla som za svojou láskou i za svojou láskou k umeniu, ku kostýmom. Nemala som nejaké hezitácie, aby som nešla, predsa Hollywood je mekka filmárskeho umenia. Nemala som tam žiadne kontakty, pretože som tam neštudovala, všetko som si musela sama vydupať, vybojovať, o to väčšie mám zadosťučinenie, – povedala Angela Jobbágyová Hadnagy.

Absolventka v tom čase slovenského gymnázia, dnes Gymnázia Šuleka, sa po rokoch snahy, strádania a odriekania vypracovala na uznávanú profesionálku v tvrdom konkurenčnom prostredí. Kariéru štartovala ako stylistka.

Zo dňa na deň som sa ocitla pred dverami Leonarda Di Capria a asistovala som stylistke, aj inými obrovskými hviezdami a netušila som, že raz budem tak blízko pri nich a budem ich vidieť nahých so vším všudy a že budem pomáhať ich imidžu – povedala kostýmová dizajnerka.

Aj keď bolo úžasné pomáhať imidžu hercov ako Angelina Jolie, Cate Blanchett, Sharon Stone, John Travolta, postupne sa prepracovala na kostýmovú návrhárku, čo je jej srdcu i naturelu bližšie.

Už keď čítam scenár, tak si predstavujem hlavne tú psychologickú stránku tých postáv, potom príde rozhovor s režisérom a dohodneme sa, ktorým smerom budeme postupovať. Každý film je pre mňa veľká šanca, ale toto bolo také niečo úplne iné a musela som sa oboznámiť s ich kultúrou a so spôsobom, ako sa obliekajú, – hovorí Angela Jobbágyová Hadnagy o filme Blackening. Nedávna premiéra v slávnom newyorskom kine Appolo, kostýmovej dizajnérke z Komárna, ku ktorej spočiatku v štábe pristupovali ako k jednej z mála belošiek s nedôverou, priniesla satisfakciu.

Moje meno tam bolo napísané cez celú obrazovku a mám stále z toho slzy v očiach a zimomriavky a nikdy v živote by mi nenapadlo, že odtiaľto z tohto mesta, ktoré veľmi ľúbim a mám tu svoju rodinu, že moje meno bude raz v jednom z najstarších newyorských kín a budem tam sama za seba, za svoju prácu, za svoje umenie. Všetko to bolo na mieru robené, čo je moja špecialita, lebo pochádzam z krajčírskej rodiny, rozumiem látkam, vyrastala som s tým, sama si šijem. Oni nie sú zvyknutí na takýto veľmi intímny prístup, strašne sa im to páčilo, – rozpráva Angela Jobbágyová Hadnagy.

Väčšina filmovej produkcie, na ktorej spolupracuje, sa nedostane do európskych kín. Aj keď ten najnovší projekt George town príde aj k nám aj s hviezdnym obsadením v kostýmoch Angely Jobbágyovej Hadnagy.

Veľmi by som bola rada, keby ľudia o mne vedeli, čo robím, že som tam nešla zbytočne, že reprezentujem svoju krajinu, lebo takú šialenosť, ako presadiť sa v Hollywoode, tak to môže mať len Ivan Reitman a ja z Komárna, lebo to je úplne šialené, – dodala na záver Angela Jobbágyová Hadnagy.

Angela Jobbágyová-Hadnagy sa narodila v Komárne. O módu sa začala zaujímať už ako dieťa v krajčírskej dielni starých rodičov. V rokoch 1988 až 1993 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Po škole spolupracovala na koprodukčných filmoch Kull Dobyvateľ a Dračie srdce, neskôr pôsobila na Kube s talianskym filmovým štábom ako asistentka návrhárky kostýmov. V roku 1998 odišla do Ameriky a začala pracovať v oblasti kostýmového dizajnu. Žije v Hollywoode s manželom Patom Hadnagyom, senior producentom firmy eVox Production.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *