Maroš Kudlík je mladý športovec z Komárna, ktorý ma za sebou množstvo pretekov doma i v zahraničí. Prednedávnom absolvoval náročné preteky vo Francúzsku.

Je to ponuka, ktorá sa neodmieta. Raz v minulosti som už takéto preteky úspešne absolvoval, tak som chcel absolvovať aj tieto konkrétne preteky vo Francúzsku, pretože ide o jedny z najťažších pretekov ultra na svete, – hovorí Maroš Kudlík.

Podmienky týchto pretekov boli náročné, Marošovi trvali viac ako 24 hodín a ich terén by dal zabrať aj trénovaným športovcom. Maroš ich absolvoval v kategórii športovcov s hendykepom, pretože keď mal 14 rokov, tak kvôli chorobe mu museli amputovať pravú nohu. A tak preteká s barlami.

Preteky mali približne 52 kilometrov a 3500 výškových metrov. Sprevádzal ma jeden mladý švajčiarsky športovec karatista, takže bol fyzicky veľmi zdatný. Trať sme museli prekonávať aj v noci, bola tam zima a fúkal vietor. Trpel som podchladením a počasie bolo veľmi nepríjemné. Dokonca pršalo, takže terén bol veľmi zablatený. Všade bolo klzko a boli tam miesta, kde som sa mohol pošmyknúť a zraniť sa. Preto som si musel dávať veľký pozor, – vysvetľuje Maroš Kudlík.

Maroš sa netajil tým, že na pretekoch vo Francúzsku mal zopár kríz. Ale aj to prekonal.

Doľahla na mňa aj fyzická, aj psychická kríza a mal som sto chutí odstúpiť z pretekov a ukončiť ich. Ale nedalo sa, pretože som bol v ťažko dostupnom teréne a museli by po mňa poslať záchranársky vrtuľník. Preto som sa radšej prinútil postupovať až do najbližšieho prístupného bodu, ale kým som prišiel na to miesto, tak moja kríza pominula a bol som schopný pokračovať ďalej.

Dokázal som sa zahriať, doplniť energiu a takto som vedel prísť až do cieľa. Môj limit bol, že mi to bude trvať 24 hodín, aj keď pôvodne som plánoval, že by som to mohol prekonať za 20 hodín. Ale spomínané zlé počasie a moje krízy boli proti, takže nakoniec sa mi podarilo dôjsť do cieľa po 25 hodinách. Takže o hodinu som nesplnil limit, preto som nedostal medailu, ale vôbec mi to nevadilo, pretože bola to úžasná skúsenosť. To, že som dostal takúto facku, to ma ešte viac posunulo vpred a viac mi to pomohlo. Na tieto preteky sa prihlásim aj na budúci rok, – hovorí Maroš Kudlík.

Marošovi Kudlíkovi blahoželáme k tomuto obdivuhodnému výkonu a držíme palce, aby sa mu aj naďalej darilo prekonávať hranice svojich výkonov.

bal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *