Húsz évvel ezelőtt kezdődött meg az oktatás a Selye János Egyetemen. Az első akadémiai évben 648 hallgató kezdte meg a tanulmányait, a mostani, jubileumi tanévben pedig már 1646 hallgatója van az egyetemnek. A felsőoktatási intézmény konferenciaközpontjában megtartott ünnepi tanévnyitót ez alkalommal számos hazai és magyarországi vendég tisztelte meg jelenlétével.
Mint elhangzott a magyar egyetem megalapításának alapvető célja a szlovákiai magyar értelmiség képzése volt. Ez a feladat azóta sem változott – húsz évvel ezelőtt is kellettek a magyar tanárok, tanítók és óvónők, a rátermett közgazdászok és a magyarul prédikáló lelkészek. És kellenek ma is.
– Az elmúlt húsz év alatt az intézmény bizonyította fontosságát a szlovákiai, a felvidéki magyarság számára. A Selye János Egyetem azon kívül, hogy képzi az itt élő magyar közösség számára a pedagógusokat, lelkészeket, közgazdászokat, informatikusokat, a Selye János Egyetem egy tudásbázis is, ahol magas szintű kutatás folyik. Olyan kutatási projektek valósulnak meg, amelyek a magyar közösség érdekeiben valósulnak meg és a magyar közösség fejlődését biztosítják – nyilatkozta Juhász György, a Selye János Egyetem rektora. A felsőoktatási intézményben az elmúlt kétévtized alatt, több mint tízezer oklevél talált gazdára és a jövőben is készen áll az új kihívásokra. Termeiben nemcsak szlovákiai magyar fiatalok tanulnak: több, környékbeli ország magyarlakta vidékeiről érkeznek diákok városunkba.
– Nagyjából tartjuk a tavalyi számokat, amit – bevallom őszintén – sikerként könyvelek el. Nagyon nagy konkurenciában kell ezért megharcolnunk, minden egyes hallgatóért. Nemcsak a szlovákiai szlovák egyetemekkel, a csehországi egyetemekkel, de az utóbbi években a magyarországi egyetemekkel is. A sikerességhez az kell, hogy olyan vonzó tanulmányi programokat nyissunk, amivel ide tudjuk a hallgatókat csábítani. Így a 2024/25-ös akadémiai évben 1646 hallgató kezdheti meg vagy folytathatja a tanulmányait intézményünkben. Közülük 1248-an alap-, 346-an mester- , 52-en pedig doktori képzésben vesznek majd részt – árulta el Juhász György rektor.
Az egyetem jubileumi tanévnyitó ünnepsége Horváth Kinga, a Tanárképző Kar dékánjának beiktatásával, az intézmény dísz- és emlékérmeinek átadásával és az elsőéves hallgatók eskütételével zárult.
szpa