A Komáromi járás településeinek polgármesterei a Nyitra Megyei Önkormányzat elnökével és régiónk parlamenti képviselőivel találkoztak a Komáromi Járás Városai és Falvainak Társulása ezévi első közgyűlésén. A Tiszti pavilonban megtartott tanácskozás után Branislav Becík, Nyitra Megye Önkormányzatának elnöke és Keszegh Béla, városunk polgármestere tartott sajtótájékoztatót. Branislav Becík a komáromi régió számára jóváhagyott fejlesztéseket ismertette.

– A Komáromi járás, három partnerségi tanácsülés után, több mint 10,5 millió eurót kapott az egyes projektekre, amelyek többsége a kerékpárutakat, az alap- és középiskolák rekonstrukcióját, az egészségügyi szolgáltatásokat, valamint a különböző környezetvédelmi és zöldprojekteket érinti. A megye önkormányzata ily módon is igyekszik segíteni és támogatni a Komáromi járást, és el kell mondanom, hogy a megye és a komáromi régió önkormányzatai közötti együttműködés valóban kiváló. Meg kell dicsérnem az egyes polgármestereket, mert nagyon felelősségteljesen állnak hozzá ezekhez a projektekhez. Nyitra megye élen jár az európai alapok felhasználásában – nyilatkozta Branislav Becík.
Elmondta, hogy Nyitra Megye Önkormányzata már idén dönteni kíván az összes rendelkezésre álló pénzügyi forrásról, és azokat a lehető legnagyobb mértékben a régió fejlesztésére kívánja fordítani.
Keszegh Béla polgármester a városunkban zajló fejlesztésekről tájékoztatta az újságírókat. Beszélt a hulladékgazdálkodási újításokról és egyéb környezetvédelmi kezdeményezésekről is. A fejlesztések fő célja, hogy azok hozzájáruljanak a polgárok életminőségének javításához.

– Intenzíven dolgozunk azon, hogy a vízgazdálkodási vállalatunk, a KomVak is kapjon támogatást. Például Komárom belvárosában szeretnénk felújítani a vízhálózatot, többek közt a vásárcsarnok környékén. A komáromiak látják és érzékelik, hogy sok helyen szakadozik az út. Ez nem véletlen, hiszen itt van az egyik legöregebb vízhálózat az egész városban, több mint 120 éves, így nem véletlenek ezek az úthibák. A tanácskozáson tehát konkrét projektekről beszéltünk, amelyek a KOMVaK-on keresztül az emberek életét befolyásolhatják, és a régiónk különböző részein élőket is, valamint az iskolák, szociális intézmények életét is. Elmondhatom, hogy ezeknek a projekteknek látható eredményei lesznek – tette hozzá Keszegh Béla polgármester.
A Komáromi Járás Városai és Falvainak Társulása közgyűlésén részt vettek régiónk parlamenti képviselői is, akik elsősorban azokról a fejlesztésekről szóltak, amelyek megvalósításához már szükséges a kormányzat és az állam támogatása is. Zuzana Matejičková a Határőr Utcai Alapiskola tavaly elkezdődött felújítását, a Komenský Utcai Alapiskola tervezett rekonstrukcióját, a vasútvonalak várható korszerűsítését, valamint a közlekedési infrastruktúra javítását emelte ki.

– A közeljövőben Komárom városába látogat a közlekedési miniszter így alkalmunk lesz arra, hogy az összes problémás helyet felkeressük. Az elmúlt évben nagyon intenzíven foglalkoztunk izsa útkereszteződéssel, ahol sok tragikus baleset történt, és ezt szeretnénk elkerülni egy körforgalom kiépítésével. Tehát ezzel kapcsolatban hamarosan megszületik és ismert lesz mindenki számára a végső döntés. Ehhez természetesen szorosan kötődik a Vág híd is, amely szintén felújításra szorul. Ugyanis szükségünk van erre a hídra, mert ez az egyetlen összeköttetése a városnak Nyitra irányában. Ugyanakkor a miniszter úrral közösen szeretnénk ellátogatni és megtekinteni a komáromi kikötőt is, amely a múltban rendkívül erős, gazdasági hajtóereje volt a Komáromi járásnak – tette hozzá Zuzana Matejičková.
Erik Vlček parlamenti képviselő, egykori élsportoló a komáromi sport támogatásával kapcsolatban elmondta, nagyon örül annak, hogy a Nyitra megye is jelentős összeggel járul hozzá városunk sportfejlesztéseihez.

– Jelenleg különböző projekteken dolgozunk, és továbbiak is vannak előkészületben, mint például a városi sportcsarnok padlózatának felújítása. Mindeképp szólni kell a városunkon áthaladó és körülölelő kerékpárutakról is, amelyek kiépítése az idén már befejeződik, de van egy jóváhagyott projekt is, amely ennek folytatását szolgálja. Elmondhatjuk tehát, hogy a szabadidősportok, például a kerékpározás tekintetében hatalmas lehetőségek állnak az itt élő emberek rendelkezésére, aminek nagyon örülök. Sokan közülünk fel sem fogják, hogy mennyi lehetőségünk van városunkban a sportolásra – nyilatkozta lapunknak Erik Vlček.
A tanácskozáson megválasztották a társulás új vezetőségét is, mivel kétéves mandátumuk a végéhez közeledik. A Komáromi Járás Városai és Falvainak Társulása elnöki posztját a következő két évben Keszegh Béla, városunk polgármestere tölti be, akinek munkáját alelnökként Banai Tóth Pál, Dunamocs polgármestere és Halász Béla, Gúta város polgármestere segíti majd.

A társulás egy határozatot is elfogadott, amelyben arra kérik a Szlovákiai Falvak és Városok Szövetségének központi vezetését, hogy az állam pontosabban és igazságosabban részesítse az önkormányzatokat a részadókból befolyt összegekből. Azt is kérték, hogy az illetékesek számítsák be a tartózkodási engedéllyel rendelkező, nálunk élő külföldiek számát is, akiknek a száma országos viszonylatban már 310 ezer. Mivel ők is haszonélvezői a helyi szolgáltatásoknak, és ezmiatt állami kompenzáció illetné meg a településeket. A szabályozás aktualizálása lehetőséget adna arra, hogy több pénzt kapjanak a járás községei és városai, és ezáltal javulhatnak az ott élő polgárok életkörülményei.