Városunkban március 14-én, pénteken kezdődtek az 1848-as forradalom hőseire való megemlékezések. Az óvodások, alap- és középiskolás diákok Petőfi Sándor szobránál közös versmondással emlékeztek meg a forradalmi eseményekről. Az ünnepség a hős márciusi ifjú szobrának megkoszorúzásával, valamint a himnusz közös eléneklésével zárult.

A forradalmi események napján, március 15-én Jókai Mór szobránál kezdődött az ünnepi megemlékezés. A Selye János Gimnázium diákja, Majer Jázmin, Borka Géza Jókai szelleméhez című költeményét szavalta el, majd Petheő Attila, a Csemadok Területi Választmányának elnöke köszöntötte a jelenlévőket. Mózes Endre, a Marianum Egyházi Iskolaközpont tanára ünnepi beszédében elmondta, a bátor márciusi ifjak felgyorsították Magyarország és a benne élő népek útját a modern nemzetté válás irányába.

– Idén pedig még külön is megemlékezünk a márciusi ifjak egyikéről, egy költőről, akit Isten közénk teremtett, városunk leghíresebb szülöttjéről, Jókai Mórról, akinek a szobra alatt állunk, aki nemcsak tevékeny résztvevője volt a nagy márciusi napnak, hanem nagyban hozzájárult ahhoz is, hogy népünk lelkébe úgy ivódjon bele ez az időszak, mint történelmünk egyik legfényesebb pillanata – tette hozzá Mózes Endre.

Az ünnepi megemlékezés a hagyományoknak megfelelően a Klapka-szobornál tartott megemlékezéssel zárult. Tóth Gábor, a Marianum Egyházi Iskolaközpont tanára üdvözölte a jelenlévőket. Az ünnepi szónok, Romsics Ignác történészprofesszor beszédében elmondta, hogyan vált március 15-e nemcsak nemzeti ünneppé, hanem mítosszá is, különösen a forradalom és szabadságharc 1849-es bukása után. Kiemelte, hogy március 15-e a több évszázados állami függetlenségért folytatott harcaink szimbóluma, a nemesi előjogok eltörlésének és a polgári jogegyenlőségnek a jelképe. Egyben a fiatalság ünnepe is, amely a közelgő tavasz reményeit is magában hordozza.

A főtéren megtartott ünnepség végén a város elöljárósága, a kulturális egyesületek, a civil és polgári szervezetek, valamint az oktatási intézmények képviselői helyezték el a megemlékezés koszorúit Klapka György tábornok szobránál.

ma

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük