A rendezvények sora Jókai Mór szobránál kezdődtek, ahol Nyitra megye képviselői tartottak sajtótájékoztatóval egybekötött megemlékezést. Orosz Őrs, megyei és városi képviselő elmondta,hogy a kultúra az a közös kapocs, amely összetart bennünket. Épp ezért tartották fontosnak, hogy a bicentenárium évében megtörténjen az egykori Kultúrpalota, napjainkban a Duna Menti Múzeum főépületének teljes körű felújítása. A költségek közel 1,4 millió eurót tesznek ki, melynek köszönhetően az épület teljesen új fűtésrendszert kapott, restaurálásra kerültek a burkolatok, a nyílászárók, kijavították a tetőtéri beázásokat és sor került az akadálymentesítésre is.

– De nemcsak erről tudunk beszámolni, hanem az 50 év után leszerelt állandó kiállítás jövőjéről is, mivel ennek megtervezésére is sikerült anyagi fedezetet biztosítani a megye költségvetésében. Így várhatóan belátható időn belül megvalósulhat a múzeum Jókai életművét bemutató állandó kiállítás – tette hozzá Orosz Őrs.
Csenger Tibor Nyitra megye alispánja elmondta, a múzeum épülete nem csupán múltunkat, hanem jövőnket is meghatározza és épp ezért kiemelten fontos a mai kor elvárásainak megfelelően működtetni, színvonalas kiállításokkal gazdagítani. A sajtótájékoztató a Kultúrpalota felújított földszinti termében folytatódott, ahol Vincze Máté, a magyar kormány kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy az elmúlt 200 év tele volt viszontagságokkal, de a Jókai kultusz mindig is erőt adott a közösségnek, még a legnehezebb időkben is. Elhangzott az is, hogy a Petőfi Irodalmi Múzeum és az Országos Széchenyi Könyvtár szakértői a jövőben segíteni fogják az elkötelezett felvidéki szakembereket a további fejlesztésekben.

– A két kulturális, stratégiai szervezetünknek, a Petőfi Irodalmi Múzeumnak és az Országos Széchenyi Könyvtárnak a jövőben szerepe lesz a Duna Menti Múzeum megújításában. Az intézmények Jókai szakértői és muzeológusai segítséget nyújtanak a mintegy 200 darabból álló Jókai hagyaték feldolgozásában és muzeológiai leltározásában. Az Országos Széchenyi Könyvtár pedig digitalizációs segítséget ajánlott fel arra, hogy a műemlék könyvtár 40 ezres könyv- és folyóirat gyűjteménye digitálisan is elérhető legyen a közeljövőben. Ezáltal a Jókai hagyatékot, a komáromi kulturális örökséget kutathatóvá tesszük, nem csak itt, hanem az egész világon is – tette hozzá Vincze Máté, helyettes államtitkár.

Gubík László a Magyar Szövetség országos elnöke beszédében kiemelte; az itt élők olyan közösséget alkotnak, amelyben az összefogás és a kulturális örökség megőrzése magától értetődő. Elmondta, hogy szükség van példaképekre és helyi ikonokra, és Jókai Mór valódi világsztár és nemzeti hős, akinek erényei – mint a rendkívüli műveltség és kreativitás – fontos példát mutat a felnövekvő generáció számára.

A nap további rendezvényeinek szervezői, a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület, Komárom városa, a Komáromi Református Egyházközség és a Duna Menti Múzeum elsőként Jókai Mór egykori szülőháza helyén álló épület előtt tartottak megemlékezést. Az ünnepséget megtisztelték jelenlétükkel a két Komárom polgármesterei, Keszegh Béla és Molnár Attila. A Király püspök utcai épület előtt, ahol egykoron Jókai Mór szülői háza állott, a megjelenteket Farkas Adrianna, a Selye János Gimnázium pedagógusa, köszöntötte, majd Keszegh Béla mondott ünnepi beszédet. Elmondta, Jókai a mai kor szavaival egy influenszer volt. Hetente megjelenő írásait úgy várták, mint a fiatalok manapság a Netflix sorozatok legújabb részeit. Éppen ezért a reformkor írófejedelmére nemcsak kötelező olvasmányként kellene tekinteni, hanem egy olyan személyiséget fedezhetünk fel Jókaiban, aki napjainkban is példát mutat. A beszédet követően a tisztelet és hála koszorúi kerültek az emléktáblára.

Az ünnepi megemlékezés a zsúfolásig megtelt református templomban folytatódott. A jelenlévőket Keszegh Margit, a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke köszöntötte, majd Fazekas László emeritus püspök osztotta meg gondolatait Jókairól. Az ünnepi alkalmat a Jókai Mór Alapiskola Kicsinyek Kórusa, Lakatos Róbert brácsaművész, Majer Jázmin és a Concordia vegyes kar műsora tette méltóságteljesebbé. A rendezvény ünnepi szónoka Szili Katalin, jogász, politikus, a magyar miniszterelnök főtanácsadója volt.

– Jókai Mór előkelő helyet foglalt el regényíróink sorában. Munkássága az egész magyar nemzet számára egy olyan lelkiismeret, érzelem és bölcsesség forrás, amely generációkat formál. De nem csupán történetei, hanem hősei is számtalan példával, példaképpel szolgálnak. A regényei, ki ne ismerné, mint például az Aranyember, Kőszívű ember fiai és a Koldusgyermek, mind-mind olyan történetek, melyek a magyar történelem, kultúra, társadalom, mindennapi embereinek és hőseinek küzdelmét és sorsát örökítik meg. Jókai Mór a maga idejében igazi polihisztor volt, és egy igazi művész, aki több műfajban is maradandót alkotott, hiszen vannak költeményei is. Munkássága nemcsak a szép irodalomra, hanem a politikai és társadalmi életre is nagy hatással volt. S az ő műveiben ott rejtőzik a forradalmi szellem, a szabadságvágy, a nemzeti büszkeség, a szeretet és a humanizmus örök értékei – hangzott el Szili Katalin ünnepi köszöntőjében.

Az ünnepségsorozat zárórendezvényére a Zichy palotában került sor, ahol Porpáczy Zoltán Jókai Mór emlékezete című plakátkiállítását tekinthették meg az érdeklődők. A tárlat megnyitóján Paterka Pál múzeumigazgató köszöntötte a vendégeket, majd Szabó Csekei Tímea művészettörténész ismertette a Jókai-kultusz előtt tisztelgő kiállítást. A Jókai bicentenárium nyitó ünnepsége a múzeumkertben található Jókai-szobornál, Berecz Gyula alkotásánál ért véget, ahol a helyi kulturális és oktatási intézmények képviselőin kívül többek között Szili Katalin, miniszterelnöki főtanácsos, a Nemzetpolitikai Államtitkárságot képviselő Tóth László, Vincze Máté helyettes államtitkár, Nick Ferenc, a Falvak Kultúrájáért Alapítvány elnöke, valamint a Magyar Szövetség képviselői és nem utolsó sorban a Jókai család leszármazottai is elhelyezték az emlékezés koszorúit. Az ünnepi megemlékezésen a mesterséges intelligencia segítségével Jókai Mór is üzent a szép számban megjelent ünneplő közönségnek.
ma