Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából különleges helyszínen, a komáromi Tiszti pavilon dísztermében került sor a 19. Jókai és kora műveltségi vetélkedő országos döntőjére. Az eseményen az ország minden szegletéből érkeztek versenyzők – a 18 bejelentkezett csapat közül végül 16 vett részt a döntőn, köztük három komáromi iskolát képviselve.

A vetélkedő első fordulóját iskolai szinten rendezték meg, ahol a diákok a „Jókai 200 szabadon” online felületen kereshettek Jókaihoz kapcsolódó tárgyakat és kéziratokat. Ezt az internetes kutatómunkát a döntő elején minden csapat röviden bemutatta. Ezt követték a szóbeli és írásbeli feladatok, amelyek elsősorban Jókai Komáromhoz kötődő írásaira, valamint önéletrajzi vallomásainak részleteire épültek.

„A verseny tematikája hangsúlyosan Jókai komáromi kötődésére épült. A diákok olyan szövegekkel dolgoztak, amelyek révén nemcsak az író életét, hanem a hely szellemét is közelebb hozhatták magukhoz” – mondta el Vörös Mária, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) alelnöke, a vetélkedő egyik szervezője.

A zsűri tagjai között több elismert szakember is helyet kapott. Az elnöki feladatokat Kiss Beáta, magyar szakos tanár, a Selye János Egyetem oktatója látta el. Mellette zsűrizett Csipke Jolán, nyugalmazott magyar szakos tanár, aki egykor Vörös Máriával együtt indította útjára a vetélkedőt, Juhász Mónika, a Jókai Mór Alapiskola pedagógusa és társszervező, valamint Szabó Csekei Tímea, művészettörténész, Jókai-kutató, aki aktívan ápolja Jókai kultuszát Komáromban.

„Ez a nap különleges számunkra, mert Jókai születésének 200. évfordulóján az irodalom szeretete, a tudás és az elhivatottság találkozik egy ünnepi alkalomban. Ünnep ez azért is, mert a mai fiatalok – a digitális eszközök világában – újra könyvet vesznek a kezükbe, és visszatérnek ahhoz az értékhez, amit Jókai életműve jelent” – fogalmazott Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke a rendezvényen.

Hangsúlyozta: „Jókait olvasni nem csupán irodalmi tevékenység – hanem hazatérés. A gyerekek nemcsak versenyeznek, hanem egy olyan hagyományt mélyítenek el, amely generációkon át örökíthető tovább.”

A komáromi alapiskolák közül kiemelkedő teljesítményt nyújtott a Marianum Egyházi Iskolaközpont csapata, „A Szent Borbála utasai”, akik a rangos második helyezést érték el az országos mezőnyben.

Minden résztvevő csapatnak és felkészítő tanáraiknak ezúton is szívből gratulálunk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük