Tizedik alkalommal adott otthont Komárom a tavasz egyik legszívmelengetőbb eseményének, az Értelmileg Akadályozottak Regionális Szavalóversenyének. A rendezvényt a Komáromi Kassai Utcai Speciális Alapiskola szervezte, amely az elmúlt években hagyományt teremtett e különleges irodalmi megmérettésből.

Az idei versenyen is szép számmal jelentkeztek szavalni vágyó gyermekek, ami újra megmutatta: az irodalom iránti szeretet nem ismer akadályt. „Nagy öröm látni, hogy még mindig sok kisdiák van, aki szereti a verseket, és nem rest megtanulni – sokszor igen hosszú – költeményeket, írásokat, majd bátran kiállni társaik elé. Öröm ilyen gyerekeknek szavalóversenyt rendezni” – fogalmazott Eőzse Viktória, a Kassai Utcai Speciális Alapiskola igazgatóhelyettese.

A szavalóverseny nemcsak az irodalom ünnepe, hanem olyan alkalom is, ahol hátrányos helyzetű, fogyatékkal élő gyermekek is megmutathatják értékeiket. Városunk polgármestere, Keszegh Béla szerint ezek az események rendkívül fontosak: „Ezek a tehetséges gyerekek másban jók, másként gondolkodnak, másként mosolyognak ránk, de tudnunk kell, hogy velük együtt közös jövőt építünk. Fontos, hogy érezzék: számítunk rájuk, közös a világunk.”

A zsűriben idén is elismert szakemberek foglaltak helyet: drámapedagógusok, színművészek, újságírók és tanárok. Szabó Csilla drámapedagógus szerint a verseny mindig érzelmi utazás: „Volt olyan autista kisgyermek, aki ebben a tanévben kezdett el beszélni. Bár sok beszédhibával, de olyan érzékenységgel és humorral szavalt, hogy teljesen magával ragadott. Megemelem a kalapom: amikor egy autista gyermek kiáll, és a szívét rakja ki elénk, az mindannyiunk számára felejthetetlen pillanat.”

A verseny célja túlmutat a színpadi szereplésen – a szervezők szerint ezek az alkalmak segítenek a gyermekek önbizalmának erősítésében, a társadalmi beilleszkedés elősegítésében is. A résztvevők több kategóriában mérették meg magukat, a szövegtanulás és értelmezés pedig nemcsak kihívást, de komoly fejlődési lehetőséget is jelentett számukra.

„Tíz évvel ezelőtt azért indítottuk útjára a versenyt, mert úgy láttuk, hogy ezeknek a gyerekeknek kevés a megnyilvánulási lehetőségük. Azóta ez a rendezvény szívügyünkké vált” – tette hozzá Eőzse Viktória.

A szervezők minden évben elkötelezetten dolgoznak azon, hogy a különleges figyelmet igénylő tanulók is teret kapjanak, és megtapasztalhassák a siker örömét – a pedagógusok odaadása, a gyerekek lelkesedése és a közönség szeretete pedig biztosítja: a szavalóverseny méltó módon lesz jelen Komárom kulturális életében a jövőben is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük