A Komáromi Zsidó Hitközségben Pelle János Zsidókérdés és a magyar társadalom 1938-1956 című könyvének bemutatójával emlékeztek meg az Auschwitz-Birkenau koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulójáról. A kötet hiánypótló olvasmány, hiszen nemcsak a holokauszt időszakára koncentrál. Pelle János kötete abban is szinte egyedülálló, hogy az egész társadalomra összpontosít – nem csupán a politikusokra, a hangadókra, sokkal inkább a civil lakosságra és a közhangulatra. A Komáromi Zsidó Hitközségben minden évben megtartják a Holokauszt Nemzetközi Emléknapját.

Hagyomány, hogy a Komáromi Zsidó Hitközség szervez programokat ebből az alkalomból, főként olyan programokat, amelyek nemcsak az emlékezésről, hanem a tanulásról, az ismeretterjesztésről szólnak. Nagyon nagy öröm számunkra, hogy a mi programjainkon kívül Komáromban több más program is volt már a héten, illetve a következő héten egy nagyon különleges kiállítás nyílik majd meg a Komenský Utcai Alapiskolában erre az évfordulóra emlékezve. De azt is fontosnak tartjuk, hogy ide, a Menház épületébe eljöhessenek az emberek – nyilatkozta PASZTERNÁK Tamás, a Komáromi Zsidó Hitközség koordinátora.

Komáromból és környékéről 1944 júniusában kezdték deportálni a zsidó lakosságot. A zsidó hitközség ezért a januári nemzetközi emléknap mellet minden júniusban a Mártírnap keretében emlékezik a komáromi áldozatokra.

pad

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük